25/04/2024

Людмила Филипович про фільм «Ліцензія на злочини»

0

22 лютого 2019 року в прес-центрі «Укрінформ» відбулася прес-конференція, присвячена презентації художньо-документального фільму «Ліцензія на злочини».

Режисером фільму виступив голова громадської ради ГО «KAVALYER» Костянтин Слободянюк. Він зазначив, що фільм був знятий після отримання на email організації підручника для підготовки патріотів РФ, назва якого – «Учебник патриотов России по содействию органам безопасности в военный и предвоенный особый период». Підручник містить систему підготовки людей, які здатні знищувати будь-яке інакомислення як в Росії, так і за її кордоном. Слід відзначити, що діяльністю ГО «KAVALYER» є боротьба з релігійним екстремізмом та будь-якими його проявами.

Віце-президент Української асоціації релігієзнавців Людмила Филипович зазначила: «Конференція присвячена дуже актуальній темі, яка, нажаль, ще не артикульована достатньо в інформаційному просторі України. Мова йде про релігійний екстремізм и про проблеми релігійної безпеки. Це поняття й досі відсутнє в правовому полі нашої держави: ні Конституція, ні закони, ні Концепція національної державної безпеки не утримує навіть згадку про таку проблему. Але вона реально існує. І ми провели моніторинг західних джерел, і цей моніторинг дає нам можливість стверджувати, що Захід вже давно опікується темою безпеки, на це звертає колосальну увагу. Це стало вже фактично питаннями порядку денного таких організацій, як ОБСЄ, Євросоюз, НАТО та інших структур. З’являються навіть аналітичні матеріали. Пам’ятаю книжку Мадлен Олбрайт, яка звинуватила свій уряд у тому, що він потерпів поразку на Сході через те, що не враховував релігійний фактор».

За її словами, українське експертне середовище давно вже алярмує про необхідність звернення особливої уваги на проблеми релігійного екстремізму і релігійної безпеки. Це такі інституції як Інститут стратегічних досліджень і Інститут політичних досліджень ім. І.Ф. Кураса, а також відділення релігієзнавства Інституту філософії Національної академії наук України.

«В свій спосіб різноманітними аналітичними записками, конференціями, зустрічами ми пробували уряд і інформаційний простір, журналістів все-таки активізувати на те, що необхідно нарешті подумати про те, як захистити наш простір від різноманітних ідейних, релігійних інвазій з боку тих країн, які щодо України мають агресивні наміри. Але єдиною поки що реальною справою став прийнятий закон №4128, який вніс деякі зміни до законів України. Мова йде про підлеглість релігійних організацій та процедури державної реєстрації релігійних організацій. Маються на увазі ті релігійні організації, центри яких знаходяться на території країн, що визнані агресорами щодо України», – пояснила Филипович.

Щодо самого фільму, Людмила Филипович закликала всіх переглянути його та висловила своє враження від перегляду фільму: «Представлений вам фільм присвячений тим проблемам, про які ми сьогодні хочемо поговорити. Зокрема це є фільм-інформація, фільм-застереження, фільм-аналіз, фільм-прогноз. Я всіх закликаю його побачити, оскільки ми побачимо із того, що нам представляє режисер і ті, хто робив цей фільм, що тут зібрані дуже цікаві матеріали, які стосуються того, як працюють в Росії спецслужби для того, щоб створити атмосферу страху в своїй країні й таку саму атмосферу страху нав’язати й іншим країнам. Це, без сумніву, збір інформації, використання цієї інформації для залякування людей, це і створення дезінформації, різноманітних фейків, наклепів, переслідування, тиски, суди, арешти, навіть вбивства, вербовка – одним словом, всі ті методи, які нам відомі ще з давніх часів, які достатньо успішно використовуються Росією і до сьогодні.
Від чого, власне, цей фільм застерігає? Він застерігає від тих загроз, які створюються або реально, або штучно. Це стосується, наприклад, таких дуже важливих проблем як втрата досягнення рівня релігійної свободи та свободи віросповідання в Україні. Це фактично повернення або своєрідний реванш до радянських часів, коли переслідували за релігійні переконання. Це зрощення держави й церкви, коли це стає фактично одною-єдиною інституцією, яка працює для держави не так, як для церкви. Це державне патронування релігійних організацій, це фавортизація окремих релігійних організацій, це заборона на діяльність окремих релігійних організацій, як це сталося зі Свідками Ієгови в Росії. І от весь цей арсенал пропонується і нам тут в Україні, і всяк його пропагують и впроваджують в наше життя з тим, щоби Україна не стала самостійною, з тим, щоб вона залишилася в орбіті впливу російської політики, з тим, щоби Україна не ввійшла до Євросоюзу, з тим, щоби вона не стала цивілізованою державою. Існує величезна кількість небезпек, і про все це йдеться в цьому фільмі».

Професор Людмила Филипович вважає дуже великою небезпекою для наших реалій ідеологію «русского мира», ідею та концепцію євразійства та ідеї спільного слов’янства. Вона також висловила свою стурбованість щодо наслідків використання «Учебника патриотов РФ» для нашої країни: «Я думаю, що над цими темами ми маємо попрацювати дуже й дуже серйозно з тим, щоби отой підручник, який аналізується в процесі цього фільму… Мова йде про підручник для патріотів. Це така не дуже велика книжка, але з дуже яскравими ілюстраціями, які можна використати як інструкцію для того, щоб досягнути тих цілей, які перед собою ставить автор або автори цього підручника). І там все направлено на те, щоб із росіян сформувати людей, які здатні із зброєю – не лише тільки ідейного, а й фізичного плану, – захищати ідеали, якими сьогодні живе Росія. Визначені ті вороги, які є у Росії – це вороги, які виступають проти держави, проти церкви й проти політики (під політикою розуміється влада Путіна або Російської Думи), і пропонується, особливо молодим людям, в яких не сформувались ще погляди на життя, немає життєвого досвіду, активно співпрацювати зі спецслужбами, сприяти органам безпеки, боротися з ворогами, ну, і головне – готуватися до війни. Тобто якщо ми тут, в Україні, думаємо, що війна навіть в результаті підписання якоїсь угоди на сході України завершиться, або нам Росія поверне Крим, повірте мені, що ця війна не закінчиться ніколи, тому що ціле покоління сучасних молодих російських людей готується до боротьби і до протистояння з усім світом. Для них Росія є найвищою цінністю та найвищою вартістю, і вони всякими способами будуть захищати її ідеали. Я можу лише тільки закликати вас подивитися. І будьте готовими до того, що використають, вже використовують і будуть використовувати всі відомі форми боротьби, і вони, як то кажуть, нам подані там дуже яскраво – це відомі антикультисти, які пробують Україні нав’язати теж боротьбу із так званими «сектами», це Російська православна церква, яка тут в Україні існує через свої, так скажімо, дочірні підприємства у вигляді Української православної церкви. Одним словом, так, як нас закликають в цьому фільмі, будьте пильними, тобто будьте бдительными. Так само і ми маємо бути пильними и бдительными до тих втручань, до тих інвазій, які ми відчуваємо з боку наших сусідів, які щодо України налаштовані дуже й дуже агресивно».

Фільм присвячений історії релігійного екстремізму в Росії, її етапам, схемам та діючим лицям, а також розказує історію реальної людини, яка покинула Росію й опублікувала «Учебник патриотов РФ».

У зйомках фільму прийняли участь експерти з Італії, Бельгії та України, а також актори Анатолій Пашинін і Стас Домбровський. Після конференції фільм був опублікований у відкритому доступі на YouTube.

Відеозапис прямої трансляції прес-конференції